Historie Cugruntu

     Skupina vznikla někdy v roce 1994 jako rodinná sešlost hrající převážně po hostincích pro srandu králíkům ve složení Míra Fau, Martin Fau, Petr Fau a Fauová Lenka. Tehdejší repertoár se orientoval hlavně na písničky Brontosaurů, Hop Tropu a pár klasických trampských písní. Pokud ale mluvím v té době o kapele, tak je to dost nadnesené označení.

     Vznik Cugruntu jako hudební skupiny bych datovat až tak  v polovině roku 1995, kdy jsme poprvé vystoupili veřejně a to za „pivo a párek“. Časem jsme byli donuceni používat alespoň občas mikrofony a taky investice do nových nástrojů byla nevyhnutelná.

     Osobně se ale domnívám, že oficiální vznik Cugruntu nastal až příchodem basáka – Pavla Sedláka z Tábora. V tomto složení jsme hráli do konce roku 1996, kdy s námi přestal jezdit brácha Martin.

     Od roku 1997 až do srpna 2000 kapela fungovala jen ve čtyřech.

    V září 2000 s námi poprvé hrál jako host Martin Kolář, který nakonec zůstal  dva roky.Už za jeho působení  obohatili vystoupení Cugruntu poměrně často další zajímaví hosté.

     V roce 2002 nastartovala rozsáhlejší změny v obsazení Lenka oznámením, že končí (naštěstí nakonec jen na cca půl roku). V konkurzu jsme našli a později použili hned dvě zpěvandy a když se Lenka vrátila, občas byly na vystoupení všechny tři. Než si ale Vlaďka začala rozšiřovat rodinu. Na podzim jich bude doma o jednoho víc. Gratulujem a těšíme se!

     Další posila se vmáčkla do naší kytarové perutě na jaře 2003 v podobě mláděte Pavla. A možná i proto, aby jsme těch Pavlů neměli moc, tak nás v květnu opustil ten s basou na krku. A další konkurzy a další hledání. Meziobdobí nám pomohlo překlenout několik našich kamarádů, kteří se za basou střídali. Nejvýznamněji však Pepíno. O všech se dozvíte na kartě členů. Nyní se věnujeme přípravě nového repertoáru, takže bude umění na nás na podzim narazit na nějakém vystoupení. Ale trpělivost růže přináší a naše květy budou v podobě nových písniček a pokud budou hvězdy přívětivé, tak i vlastních!

     Rok 2004 byl spíše ve znamení festiválků, soukromých párty a hledání sama sebe. Kromě nových písniček, jak převzatých, tak vlastních se za posledních několik měsíců neodehrálo nic tak podstatného o čem bych se tu měl rozepisovat. Zimu budeme opět věnovat obnově repertoáru.

     Rok 2008 byl pro Cugrunt velikou změnou. Po dohodě zakládajících členů se kapela odebírá na „umělecké prázdniny.“  Od té doby skupina vystupuje převážně jen na soukromích akcích. Pro Doktora se stává stěžejní činností autokros a Faustýn společně s Pralinkou a Pájou zakládá rockovou skupinu Fresh Band.

     Od té doby hraje Cugrunt v omezoné míře a především na soukromých akcích a obvykle v nekompletním složení, za to často s několika „hosty“ naráz . . .

     První veřejné vystoupení je po letech plánováno na festivalu TÁBORSKÝ KOKTEJL 2012. A v jakém že složení? Faustýn, Doktor, Pralinka, Máří, Pája Vlček a Tonda Běhálek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>